A51CO24VDC1.9
CIT Relay and Switch
Product No:
A51CO24VDC1.9
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Coil Power 1.9W
Switching Voltage 380VAC, 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 79.2 mA
Coil Resistance 303.2 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 2.4 VDC
Product Status Active
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series A5
Operate Time 5 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Release Time 3 ms
Must Operate Voltage 16.8 VDC