AA15S2400A
Delta Electronics
Product No:
AA15S2400A
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 15W
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 625mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 7-DIP Module, 4 Leads
Efficiency 79%
Mfr Delta Electronics
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cUL, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.91" L x 2.13" W x 0.77" H (74.0mm x 54.0mm x 19.5mm)
Weight 0.357 lb (161.93 g)
Number of Outputs 1
Power (Watts) 15 W
Series AA15S (15W)
Type Enclosed
Standard Number 60950-1
Package Box
Load Regulation ±0.5%