AAD130SD-60
Tamura
Product No:
AAD130SD-60
Manufacturer:
Tamura
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 80W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE
Minimum Load Required Yes
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.14" W x 1.25" H (127.0mm x 79.8mm x 31.8mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6 A
Power (Watts) 80W (130W Forced Air)
Series AAD130SD (130W)
Type Open Frame
Efficiency 90%
Mfr Tamura
Features PFC, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC