Home / Battery Chargers / AAT3697IWP-4.2-T1
minImg
AAT3697IWP-4.2-T1
Skyworks Solutions Inc.
Product No:
AAT3697IWP-4.2-T1
Package:
12-TDFN (3x3)
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12TDFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Battery Pack Voltage 4.2V
Charge Current - Max 2A
Number of Cells 1
Mounting Type Surface Mount
Current - Charging Constant - Programmable
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 12-TDFN (3x3)
Series -
Fault Protection Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case 12-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Max) 5.5V