ABC800-1T48
Bel Power Solutions
Product No:
ABC800-1T48
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
OPEN FRAME POWER SUPPLY 800W 48V
User Guide
Product Status Not For New Designs
Efficiency 93%
Mfr Bel Power Solutions
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE, cUL, Nemko, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 12.5 A
Power (Watts) 600W (800W Forced Air)
Series ABC800 (800W)