ABS1512509
Panasonic Electric Works
Product No:
ABS1512509
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Operating Position 0.345" (8.8mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Release Force 3.500gf
Termination Style PC Pin
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series ABS
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 55gf
Overtravel 0.047" (1.2mm)
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.110" (2.8mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number ABS151
Differential Travel 0.031" (0.8mm)