AC03000005007JAC00
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
AC03000005007JAC00
Package:
Axial
Description:
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient -10/ -80ppm/°C
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 mOhms
Power (Watts) 3W