AC1206JR-071K2L
YAGEO
Product No:
AC1206JR-071K2L
Description:
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.2 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W