AD420ANZ-32
Analog Devices Inc.
Product No:
AD420ANZ-32
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
24-PDIP
Description:
IC DAC 16BIT V OR A-OUT 24DIP
User Guide
Number of D/A Converters 1
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply, Digital 12V ~ 32V
INL/DNL (LSB) -
Architecture Sigma-Delta
Output Type Voltage or Current - Buffered
Data Interface SPI
Settling Time 3ms
Voltage - Supply, Analog 12V ~ 32V
Mounting Type Through Hole
Differential Output No
Product Status Active
Supplier Device Package 24-PDIP
Reference Type External, Internal
Series -
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)