ADP170-1.8-EVALZ
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP170-1.8-EVALZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
BOARD EVAL ADP170 1.8V
User Guide
Channels per IC 1 - Single
Current - Output 300mA
Regulator Type Positive Fixed
Product Status Active
Series -
Supplied Contents Board(s)
Voltage - Output 1.8V
Board Type Fully Populated
Mfr Analog Devices Inc.
Utilized IC / Part ADP170
Package Box
Voltage - Input 1.6V ~ 3.6V