ADP170AUJZ-2.8-R7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP170AUJZ-2.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA TSOT5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Voltage - Input (Max) 3.6V
Output Type Fixed
PSRR 73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 260 µA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 300mA