ADP3333ARM-1.8-RL7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3333ARM-1.8-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LDO 1.8V 300MA 8-MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Shutdown
Series anyCAP®
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 300mA