AE776L24-19SW
Conesys
Product No:
AE776L24-19SW
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 1000VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 23A
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Size - Insert 24-19
Mfr Conesys
Connector Type Plug, Female Sockets
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C