AEB476M2EU44T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AEB476M2EU44T-F
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 390.5 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series AEB
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 710 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 700 mOhms