AEE02CC12-M
Artesyn Embedded Power
Product No:
AEE02CC12-M
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
User Guide
Voltage - Input (Max) 18V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 670mA, 670mA
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 5-DIP Module
Efficiency 89%
Mfr Artesyn Embedded Power
Features OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.2 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Power (Watts) 20 W