AF0805JR-07240KL
YAGEO
Product No:
AF0805JR-07240KL
Manufacturer:
YAGEO
Package:
0805
Description:
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 240 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W