ALZ52B12TW
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZ52B12TW
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 33.3 mA
Coil Resistance 360 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Product Status Active
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class B
Relay Type General Purpose
Series ALZ
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 8.4 VDC