AM15E-2415SZ
aimtec
Product No:
AM15E-2415SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case -
Efficiency 86%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Power (Watts) 15 W
Series AM15E-Z (15W)