AM1D-4805SH52Z
aimtec
Product No:
AM1D-4805SH52Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
User Guide
Voltage - Input (Max) 52.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 200mA
Voltage - Input (Min) 43.2V
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Efficiency 73%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.2 kV
Approval Agency CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Power (Watts) 1 W
Series AM1D-Z (1W)