AM20CW-4803SZ
aimtec
Product No:
AM20CW-4803SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 4.5A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case -
Efficiency 86%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Power (Watts) 20 W