AM2D-1224DH60Z
aimtec
Product No:
AM2D-1224DH60Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 2W
User Guide
Voltage - Input (Max) 13.2V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 42mA, 42mA
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 7-SIP Module
Efficiency 82%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 -24 ~ 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Power (Watts) 2 W
Series AM2D-Z (2W)