AM51621A63N-A
Panasonic Electric Works
Product No:
AM51621A63N-A
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Ingress Protection -
Release Force 60gf
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 320gf
Overtravel 0.035" (0.9mm)
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51621
Differential Travel 0.020" (0.5mm)