AMA5AU1-050100Y
aimtec
Product No:
AMA5AU1-050100Y
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector USB Micro
Approval Agency CE
Input Connector -
Size / Dimension -
Product Status Active
Weight 0.088 lb (40.00 g)
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 5 W
Series AMA5-Y
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Cord Length 60.2" (1.50m)
Region Utilized Australia
Efficiency Level VI
Standard Number 60950-1
Voltage - Output 5V
Mfr aimtec
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC