AMC31DRAH-S734
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC31DRAH-S734
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 62
Color Green
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender Female
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Card Thickness 0.031" (0.79mm)
Number of Positions/Bay/Row 31
Series -
Pitch 0.100" (2.54mm)