Home / AC DC Converters / AMEOF8-24SL277NZ-120
minImg
AMEOF8-24SL277NZ-120
aimtec
Product No:
AMEOF8-24SL277NZ-120
Manufacturer:
aimtec
Description:
3W DC/DC Converter
Product Status Active
Current - Output (Max) 330mA
Line Regulation ±1%
Package / Case 16-SIP Module, 6 Leads
Efficiency 79%
Mfr aimtec
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.75" L x 0.88" W x 0.59" H (44.5mm x 22.5mm x 15.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Power (Watts) 8 W
Series AMEOF8-277NZ
Type Open Frame
Standard Number 60335-1; 62368-1
Package Box
Load Regulation ±1.5%