Home / AC DC Converters / AMEOFL10-5S277HAJZ
minImg
AMEOFL10-5S277HAJZ
aimtec
Product No:
AMEOFL10-5S277HAJZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC Converter 5V 10W
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Line Regulation ±1.5%
Package / Case 6-SIP Module
Efficiency 77%
Mfr aimtec
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 90 ~ 430 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.14" L x 0.55" W x 0.79" H (28.8mm x 14.1mm x 20.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Power (Watts) 10 W
Series AMEOFL10-277HAJZ
Type Open Frame
Standard Number 62368-1
Package Tray
Load Regulation ±3%