APHB1608SGYC
Kingbright
Product No:
APHB1608SGYC
Manufacturer:
Kingbright
Package:
4-SMD
Description:
LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 568nm Green, 588nm Yellow
Configuration Independent
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 130°
Color Green, Yellow
Current - Test 20mA Green, 20mA Yellow
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 15mcd Green, 5mcd Yellow
Height (Max) 0.65mm
Product Status Active
Supplier Device Package 4-SMD
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V Green, 2.1V Yellow
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 565nm Green, 590nm Yellow
Package Tape & Reel (TR)
Base Product Number APHB1608
Lens Size 1.60mm x 0.80mm