APS-160EC3331MJC5S
Chemi-Con
Product No:
APS-160EC3331MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series NPCAP™-PS
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.05 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 330 µF