APXG200ARA561MJA0G
Chemi-Con
Product No:
APXG200ARA561MJA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 20V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Series NPCAP™-PXG
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF