APXN100ARA181MF61G
Chemi-Con
Product No:
APXN100ARA181MF61G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 10V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series NPCAP™-PXN
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF