Home / Ceramic Capacitors / AQ12EM620FAJME\250V
minImg
AQ12EM620FAJME\250V
KYOCERA AVX
Product No:
AQ12EM620FAJME\250V
Description:
CAP CER 62PF 150V 0505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 150V
Temperature Coefficient M
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Product Status Obsolete
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 62 pF