Home / Speakers / AS01208MS-SC12-WP-R
minImg
AS01208MS-SC12-WP-R
PUI Audio, Inc.
Product No:
AS01208MS-SC12-WP-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Description:
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PT 87.5DB
User Guide
Frequency Range 800 Hz ~ 20 kHz
Shape Rectangular
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Power - Rated 300 mW
Technology Magnetic
Frequency - Self Resonant 1.3kHz
Mfr PUI Audio, Inc.
Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Efficiency - Type Sensitivity
Distortion Rating -
Efficiency - dBA 87.50
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Termination Spring Type
Size / Dimension 0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Material - Magnet Nd-Fe-B
Series AS
Type Receiver
Power - Max 500 mW
Port Location Top
Package Tray
Impedance 8 Ohms
Efficiency - Testing 100mm