Home / TVS Diodes / ASMAJ180A-HF
minImg
ASMAJ180A-HF
Comchip Technology
Product No:
ASMAJ180A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
DIODE TVS 180V 400W SMA UNI-DIR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 200V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 291.6V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V