Home / Memory / AT49F002ANT-55TU
minImg
AT49F002ANT-55TU
Microchip Technology
Product No:
AT49F002ANT-55TU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-TSOP
Description:
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32TSOP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 32-TSOP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 50µs
Access Time 55 ns
Package / Case 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Memory Size 2Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V