AT90PWM81-16MF
Microchip Technology
Product No:
AT90PWM81-16MF
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-VQFN (5x5)
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
User Guide
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 20
Peripherals Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® 90PWM Lighting
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V