Home / Crystals / ATS40ASM-1
minImg
ATS40ASM-1
CTS-Frequency Controls
Product No:
ATS40ASM-1
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 20PF SMD
User Guide
Load Capacitance 20pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Ratings -
Series ATS-SM
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr CTS-Frequency Controls
Operating Mode 3rd Overtone
Frequency 40 MHz