ATTINY25V-10PU
Microchip Technology
Product No:
ATTINY25V-10PU
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
User Guide
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 10MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 6
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity USI
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V