AVGA228M25P44T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVGA228M25P44T-F
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size 0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 210mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series AVGA
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2200 µF