Home / Fixed Inductors / AWCM001610087N5H00
minImg
AWCM001610087N5H00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCM001610087N5H00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 82mOhm Max
Inductance 7.5 nH
Series AWCM
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz