Home / Flat Ribbon Cables / AWG28-26/G-1/300-R
minImg
AWG28-26/G-1/300-R
Assmann WSW Components
Product No:
AWG28-26/G-1/300-R
Description:
CBL RIBN 26COND 0.039 GRAY 25'
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Wire Gauge 28 AWG
Product Status Active
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Ratings UL Style 2651
First Conductor Mark Red
Series AWG
Length 25.0' (7.62m)
Ribbon Width 1.024" (26.01mm)
Voltage 300 V
Pitch 0.039" (1.00mm)
Mfr Assmann WSW Components
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Gray
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms