B41044A5107M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41044A5107M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series B41044
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100 µF
Package Bulk
Impedance 300 mOhms