B41691A7337Q7
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41691A7337Q7
Description:
CAP ALUM 330UF 40V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.472" Dia x 1.181" L (12.00mm x 30.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 240mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. -
Series B41691
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 105 mOhms