B41895G5278M008
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41895G5278M008
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 10kHz
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Series B41895
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.97 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms