B43231F2827M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231F2827M
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.03 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series B43231
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.696 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 820 µF