B43252B9686M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252B9686M
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series B43252
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68 µF