B43252C5187M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252C5187M
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series B43252
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.519 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 180 µF