B43254A1477M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254A1477M
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.28 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series B43254
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.984 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 470 µF