B43456A5568M7
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43456A5568M7
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 17 A @ 100 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Series B43456
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 5600 µF
Package Bulk
Impedance 31 mOhms