B43501B3227M82
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501B3227M82
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 385 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Series B43501
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 220 µF
Package Bulk
Impedance 490 mOhms