B43504E0337M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504E0337M000
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.52 A @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 410mOhm @ 100Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series B43504
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 490 mOhms